“ DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK ”
NELER YAPTIK ?
BAŞARI HİKAYELERİ
Google Reklamları - başarı hikayeleri TESBİHANE TEK KILAVUZ İLE CİROSUNU 8,96 KATINA ÇIKARDI
Tesbihane 2015 yılından bu yana Google reklamları ve tüm dijital reklam çalışmaları için Tek Kılavuz Dijital Performans Ajansından profesyonel destek almaktadır.devamı »
Tüm Başarı Hikayeleri İçin Tıklayınız
KARİYER
Tek Kılavuz Ailesi'ne Hoşgeldiniz
Tek Kılavuz Dijital Performans Ajansı'nda Türkiye'nin önde gelen markalarına hizmet vermek ve gücümüze güç katmak için Ailemizin bir parçası mı olmak istiyorsunuz? Yan taraftaki form alanı ile bize ulaşın. İlgili departman sorumlumuz size ulaşsın.
BAŞVURU FORMU

TESBİHANE TEK KILAVUZ İLE CİROSUNU
8,96 KATINA ÇIKARDI

Tesbihane 2015 yılından bu yana dijital reklam çalışmaları için Tek Kılavuz Dijital Performans Ajansından profesyonel destek almaktadır. Tesbihane’nin 2015 yılından bu yana Google Adwords reklam harcamaları 5,73 katına yükselirken, Adwords kaynaklı cirosu tam olarak 8,96 katına yükselmiştir, yani % 896 oranında ciro artışı sağlamıştır.
BİLGİ
Tesbihane 2011 yılında kurulmuş İstanbul-Çemberlitaş merkezli bir firmadır ve el yapımı tesbihler, özel tasarım gümüş erkek yüzükleri ve takı çeşitleri ile toptan ve perakende olarak faaliyet göstermektedir. www.tesbihane.com adresi ile online satış, call center ile müşteri hizmetleri ve satış faaliyetleri yürütmektedir. Bunun yanında Tesbihane’nin birçok ilde mağazası bulunmaktadır ve mağazalarının sayısını arttırmak başlıca hedeflerinden biridir. Hem online hem de offline satışlarına önem veren Tesbihane, 2015 Ekim ayından beri Tek Kılavuz Dijital Performans Ajansı ile birlikte dijital alandaki faaliyetlerini yürütmektedir.
PROBLEM
Tesbihane sosyal medya reklamlarını başarılı bir şekilde yönettiğini ve bu sayede belirli ölçüde bilinirlik kazandığı düşünüyordu. Ancak ne yapılırsa yapılsın buna benzer başarılı bir reklam çalışmasını Google kanalında geçekleştiremediklerini ve Google’da da var olmak istediklerini belirterek Tek Kılavuz’dan profesyonel yardım almaya karar vermişti.
ÇÖZÜM
Tesbihane Sosyal medya reklamlarını kendi içerisinde yürütmüş ancak Google kanalında yürüttükleri çalışmalarda tüm denemelere rağmen başarılı olamamışlardı. İlk adım olarak Tek Kılavuz Tesbihane web sitesini inceleyerek Google ile tam anlamıyla uyumlu hale gelmesi için revize işlemleri yürüttü. İkinci adım ise Google Adwords reklam kurulumlarıydı. Yaklaşık 2000 anahtar kelimeden oluşan ve tüm Adwords kampanya türlerinin kullanıldığı bir reklam yapısı ve kurgusu oluşturuldu. Bu reklam yapısının tam anlamıyla düzene girmesi ve efektif olarak performans göstermeye başlaması 3 ay sürdü.

Bu esnada ekstra düzenlemeler yapıldı. Tesbihane sitesinde yaklaşık 8000 ürün bulunmaktadır. Başlangıçta bu ürünlerin xml kodları tamamen düzensizdi ve Google ürün kategorilerinde tamamen bir düzenlemeye ihtiyaç vardı.

Sitedeki tüm ürünlerin xml kodları düzenlendi ve Google ürün kategorileriyle teker teker incelenerek eşleştirildi ve Google Merchant Center ile tamamen uyumlu hale getirildi. Fakat bunun kadar önemli bir diğer konu ise Tesbihane’nin ürün sirkülasyonu yüksek bir site olmasıydı. Stoğu tükenen onlarca ürünün siteden kaldırılmasının yanında, her gün onlarca yeni ürün siteye ekleniyordu. Tek tek xml kodlarını eşleştirmek ve düzenlemek işlemleri hem çok zahmetli hem de çok zaman aldığı için performansı düşüren bir sorundu. Bu noktada Tek Kılavuz Tesbihane için özel oluşturduğu yazılım ile bu problemin üstesinden geldi. Oluşturulan yazılım ile Tesbihane web sitesine girilen tüm ürünler önce özel yazılım süzgecinden geçiyor ve xml kod ve yapısı bakımından tamamen Google ürün kategorileriyle alakalı şekilde düzenleniyor ve Google Merchant Center’a %100 uyumlu olarak yükleniyor. PLA reklam performansı için oluşturulan bu çözüm süreci sonrasında, PLA reklamları Kenshoo üzerinden “otomatik ROI hedefleyerek teklif optimizasyonu (bid to ROI)” seçeneği ile kontrollü optimize edildi.

Tüm bunların yanında tüm reklam kampanyalarında özverili bir çalışma yürütülmektedir. “Kenshoo Anahtar Kelime Önerileri” sayesinde geniş eşlemeden sıralı eşlemeye geçmesi gereken anahtar kelimeler ya da negatif anahtar kelime önerileri gibi tüm düzenlemeler günlük ve sistematik olarak gerçekleştirilmektedir. Düzenli periyotlar ile manuel ek yerleşim hedeflemeleri yapılmaktadır. Maksimum 15 günlük periyotlarda Görüntülü reklam ağı bannerları ve Arama ağı reklam metinleri yenilenmektedir. Kenshoo Attribution özelliği ile bir tıklama ya da dönüşümün tüm geçmişini analiz edebiliyor ve her dönüşümün değerini bu tıklamalara eşit bölerek, tıklamaların gerçek değerini ölçümleyebiliyoruz. Bu sayede şuana dek 35 farklı ve özel kurgularda yeniden pazarlama kampanya listesi oluşturularak, hiçbir kullanıcının kaçırılmaması hedeflendi. Kullanıcının ilgisini canlı tutma amaçlı indirim kuponu, indirim kampanyası gibi etkinlikler Tesbihane ile ortak olarak karar verilerek kurgulanmaktadır. Yılbaşı, anneler ve babalar günü gibi özel günler için en az bir ay öncesinden yeni kampanya kurgu ve bannerları hazırlanmaktadır. Günlük ve haftalık kontroller sonrasında dönüşümü yüksek anahtar kelimeler için yeni reklam grup ve kampanyaları oluşturulmaktadır.
SONUÇ
Tesbihane web sitesi Google ile tamamen uyumlu hale getirildi ve web site performansı yapılan iyileştirmeler sonrasında yükseldi.

Yaklaşık 2000 anahtar kelimeyle kurulumu yapılan Tesbihane Google Adwords reklam kurgusu, kurulumdan bir ay geçmesinin üzerine göstermiş olduğu performans ile başarısını ispatladı. Bunun üzerine her geçen gün aynı kurgu geliştirilerek daha yüksek performans hedeflendi. Aşağıdaki grafikte Tesbihane’nin reklamlarının kurulumundan sonraki ilk 3 ayın ciro yüzdeleri yer almaktadır.
Tesbihane reklamlarının kurulması ve yayınlanmasının ardından ikinci ayda ilk aya oranla cirosunu %509,35 oranında, üçüncü ay ise ilk ay cirosunun %790,38 oranında arttırmıştır.

Şuan yaklaşık 300 reklam kampanyası ve 3000 anahtar kelimeden oluşan reklam kurgusu başarısını ilk aylardan itibaren gösterdiği performansla ispatlamıştır.

PLA reklamlarının performansını arttırma ve ekstra gösterim elde etme amacıyla büyük emek verilerek düzenlenen xml kodları ve sonrasında bu sürecin başarılı ve sorunsuz şekilde yürümesini sağlayan Tek Kılavuz tarafından oluşturulan yazılımında tüm bu başarılarda payı büyüktür.
E-ticaret siteleri için ciro artışı kadar önemli olan bir diğer metrik ise dönüşüm oranıdır. Yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere Tesbihane’nin dönüşüm oranı son ayında ilk ay dönüşüm oranına kıyasla %112,96 artış göstermiştir.

Sadece dönüşüm almakta tabi ki yeterli değildir. Aşağıdaki grafikte dönüşüm başına maliyetlerdeki düşüşü görebilirsiniz. Yine ilk aya oranla son ayda Tesbihane dönüşüm başına maliyetlerini %46 azaltmıştır.

Tesbihane ROI değerleri başarılı bir ivme kazanarak her dönem düzenli olarak artış göstermektedir ve ilk aya oranla ROI’si son ay olan Haziranda %40,75 artış göstermiştir.


Biz Sizi Arayalım
WhatsApp'ta Paylaş